Çataklı Enerjiden güneş enerji sektörüne altın değerinde bilgi!!

Çataklı Enerji, VALENTIN SOFTWARE ‘in Türkiye de ki tek yetkili eğitim şirketi olduğundan verdiği online ve yüz yüze eğitimleri sayesinde güneş enerjisi ile ilgili çalışanları Pv*SOL ,T*SOL VE GeoT*SOL yazılımları ile tanıştırarak özellikle iş arayanlar adayların  özgeçmişlerinde diğer adaylardan on adım önde olmalarına olanak veriyor.

Pv*SOL simülasyon yazılımı kullanmanın önemini vurgulayarak yazılımın özelliği olan gölgelendirme değerlerinin hesaplanmasının proje üzerindeki etkilerini şu sözleriyle açıklıyor;

Bildiğiniz üzere fotovoltaik sistemlerde gölgelenme, üretimi etkileyen önemli parametrelerin en başında geliyor. Fotovoltaik paneller üzerine düşen her gölge, üretilecek enerji miktarını azaltmakta ve kazanç kaybına neden olmaktadır. Dolayısıyla kurulacak olan tesisin, enerji üretim miktarını hesaplarken gölgelenme kayıplarını da hesabımıza dahil etmemiz gerekmektedir ve verimli bir fotovoltaik tesis, gölgelenme kaynaklı üretim kayıplarını minimum seviyede tutacak şekilde dizayn edilmelidir. Yani, doğru bir güneş enerji santrali tasarımı yapabilmek adına; tesisi etkileyen gölgelenmelerden, panel bazlı gölge etkilerini bilmek ve tesisi bu etkileri göz önünde bulundurarak konumlandırmak birincil önceliğimiz olmalıdır ki gölgelenme kaynaklı üretim kayıpları minimum seviyede kalsın. Tam da bu noktada, PV*Sol Premium programımızın; her panel için ayrı ayrı gölgelenmeden ne kadar etkilendiğini ve üretimde yüzde kaçlık bir kayıp yaşanılacağını bize gösteriyor olması, tasarımını yaptığımız güneş enerji santralinin panel konumlandırması için en doğru yerleşim yerini seçmemizi sağlamaktadır.